top of page

42 ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH

31 sierpnia obchodziliśmy uroczyście 42 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli Dzień Solidarności i Wolności.Wojewódzkie obchody odbyły się na wzgórzu Wawelskim, które rozpoczęła msza św. w Katedrze na Wawelu, w której uczestniczyły poczty sztandarowe niemal wszystkich organizacji związkowych w Małopolsce. Przed rozpoczęciem mszy poczty sztandarowe oddały hołd przez pomnikiem św. Jana Pawła II. W homilii wygłoszonej podczas uroczystej mszy św. abp. Marek Jędraszewski, podkreślał, że nie doszłoby do sierpniowego przełomu w 1980 r. w Polsce, gdyby nie pielgrzymka polskiego papieża do Ojczyzny w 1979 r. i jego nauki wypływające z doświadczeń życiowych, jako robotnika, kapłana i biskupa wśród polskich ludzi pracy.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości zeszli pod Krzyż Katyński na Placu im. Ojca Studzińskiego, gdzie wydarzenia sprzed ponad 40 lat przypomnieli przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego „Solidarności” Adam Lach, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, przewodniczący Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego prof. Jan Duda, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz zastępca krakowskiego Oddziału IPN dr Michał Wenklar.
Sądeckie obchody 42 rocznicy podpisania w Gdańsku Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” obchodzono w Nowym Sączu 30 sierpnia. rozpoczęły się o godz. 18:00 mszą w. odprawioną w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele Matki Bożej Niepokalanej. W wygłoszonej homilii ks. Zbigniew Biernat – proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu, a zarazem Duszpasterz Ludzi Pracy, przypomniał słowa i nauczanie Ojca Świętego o Ojczyźnie oraz podkreślił rolę ruchu „Solidarności” w odzyskaniu wolności i niepodległości Polski.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy, na czele z pocztami sztandarowymi, przeszli pod Pomnik Solidarności gdzie zgromadzili się internowani i więzieni działacze sądeckiej „Solidarności”, władze samorządowe miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, parlamentarzyści, radni wojewódzcy, byli i obecni działacze „Solidarności” oraz mieszkańcy miasta Nowego Sącza. Odśpiewano hymn Polski.

Następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Solidarności. Kwiaty złożyli internowani i więzieni działacze „Solidarności”, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Adam Lach wraz z Krzysztofem Kotowiczem i przedstawicielami organizacji związkowych NSZZ „Solidarność”, delegacje zakładowych organizacji związkowych NSZZ „Solidarność”, poseł na Sejm Jan Duda, poseł na Sejm Patryk Wicher, przedstawiciel posła na Sejm Arkadiusza Mularczyka, przedstawiciele władz miasta Nowego Sącza na czele z wiceprezydent Magdalena Majką, przedstawiciele Rady Miasta Nowego Sącza, w imieniu marszałka Witolda Kozłowskiego radni województwa małopolskiego Marta Mordarska i Stanisław Pasoń, delegacje służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby WięziennejWięcej na temat obchodów rocznicy 42 rocznicy podpisania w Gdańsku Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” w Małopolsce znajdziecie na stronie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page