top of page

13 grudnia - PamiętamyUroczystą Mszą świętą w intencji Wolnej i Niepodległej Ojczyzny koncelebrowaną przez proboszcza Parafii MBN ks. Czesława Paszyńskiego w dniu 12 grudnia 2022 r. w Nowym Sączu odbyły się Regionalne obchody związane z wprowadzeniem Stanu Wojennego w 1981 roku.


Następnie delegacje i poczty sztandarowe udały się przed pomnik "Solidarności" gdzie uroczystości prowadził szef Sądeckiego Oddziału Regionu Małopolskiego Krzysztof Kotowicz. W wystąpieniu Krzysztof Kotowicz przypomniał:

"Spotkaliśmy się dzisiaj, by najpierw przez modlitwę przy ołtarzu, a następnie przy Pomniku Solidarności wspólnie oddać hołd ofiarom stanu wojennego. 41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z generałem Wojciechem Jaruzelskim wypowiedziała wojnę własnemu narodowi. W te pamiętną noc funkcjonariusze Milicji, SB i ZOMO wdzierali się do domów i mieszkań działaczy NSZZ „Solidarność” dokonując masowych aresztowań. W wielu zakątkach Kraju padły strzały. To władza strzelała do własnego narodu. Wprowadzono godzinę milicyjną. Stan wojenny miał zdusić rozpoczęte zmiany polityczne i gospodarcze w Polsce. Stan wojenny formalnie został zakończony 22 lipca 1983 roku, ale tak naprawdę trwał do roku 1989. W wyniku prowadzonego terroru w Kraju zginęło 100 osób, a 10 tysięcy zostało internowanych. Sytuacja ta nie ominęła również ziemi sądeckiej, gorlickiej i limanowskiej. W te pamiętną noc grudniową oraz w dniach następnych internowano w Nowym Sączu 26 działaczy „Solidarności”. Dodatkowo wśród internowanych byli również dwaj studenci pochodzący z Sądecczyzny. W roku 1981 zostało aresztowanych 17 działaczy. 15 osób aresztowano w 1984 roku, a w 1985 aresztowano kolejnego studenta”.


Następnie zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze.

W uroczystościach udział wzięli pierwszy raz przedstawiciele Policjantów należących do NSZZ "Solidarność". Jest to o tyle symboliczne bo jeszcze żyją członkowie "Solidarności" pamiętający jak byli gonieni przez Milicjantów, zamykani, internowani i przesłuchiwani.

Policyjni związkowcy NSZZ "Solidarność" stali razem z działaczami opozycyjnymi w PRL-u przed pomnikiem i potępiają wydarzenia, które sprawiły wiele bólu zarówno dla internowanych jaki dla ich rodzin przez Świętami Bożego Narodzenia, jakie miały miejsce ponad 40 lat temu w naszej Ojczyźnie.


Dzisiaj delegacje służb mundurowych składają kwiaty ramię w ramię z członkami "Solidarności" i oddają Hołd walczącym o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Polskę.


Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zakończyły się tradycyjnie odśpiewaniem pieśni Jacka Kaczmarskiego „Mury”.

Zdjęcia: Sylwester Adamczyk
Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page